امام‌(ره) انقلاب اسلامی را مقدمۀ انقلاب جهانی اسلام می‌دانستند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله سیدمحمدمهدی میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم در گفتاری به مناسبت سی و یکمین سالگرد رهبر کبیر انقلاب اسلامی به دیدگاه ایشان در مورد انقلاب اسلامی پرداخته است:

نسبت به مأموریت انقلاب اسلامی، دو رویکرد متفاوت وجود دارد؛ و همین رویکردها موضع‌گیری احزاب را در نحوه مدیریت کلان کشور شکل می‌دهد: یک رویکرد این است که مأموریت انقلاب اسلامی تنها یک مأموریت ملی بود که به انجام رسید و دیگر دوران انقلاب اسلامی تمام شده است؛ حال ما باید تلاش کنیم به بهترین و معقول‌ترین وجه کشورمان را اداره کنیم و کاری به انقلاب اسلامی نداشته باشیم.

اما رویکرد دوم می‌گوید انقلاب اسلامی مأموریتی معطوف به جامعه جهانی داشته و آن مأموریت بزرگ، هنوز استمرار دارد و از وظایف ماست که آن را به انجام برسانیم؛ آن مأموریت این است که به تعبیر امام (ره)، انقلاب اسلامی مقدمه انقلاب جهانی اسلام به پرچم‌داری وجود مقدس امام زمان (عج) است و ما باید به اندازه وسع و توان خودمان مسیر تحقق آن هدف بزرگ را هموار کنیم. و لذا ذیل پیامی که در فروردین ۱۳‌۶۸ به مهاجرین جنگ تحمیلی دارند که به نظر من از مهم‌ترین پیام‌های ایشان است که به مناسبت نیمه شعبان، در آخرین سال حیاتشان و بعد از پایان جنگ صادر شده است می‌فرمایند: «مسئولان ما باید بدانند که انقلاب ما محدود به ایران نیست. انقلاب مردم ایران نقطۀ شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچم‌داری حضرت حجت ارواحنافداه است که خداوند بر همۀ مسلمانان و جهانیان منت نهد و ظهور و فرجش را در عصر حاضر قرار دهد. مسائل اقتصادی و مادی اگر لحظه‌ای مسئولین را از وظیفه‌ای که بر عهده دارند منصرف کند، خطری بزرگ و خیانتی سهمگین را به دنبال دارد…».

ایشان مکرر تأکید می‌کردند که مشکلات باید حل شود ولی نباید مردم دولتمردان را به گونه‌ای تحت فشار قرار دهند که نتوانند آن مأموریت‌های بزرگ را انجام بدهند.

به هر حال این یک نکته بسیار مهم است که آیا ما مأموریت انقلاب اسلامی را تمام شده می‌دانیم، یا اینکه انقلاب، حرکتی است بزرگ به سمت یک هدف بزرگ و آن، انقلاب جهانی اسلام به دست حضرت بقیه الله (عج) و تغییر وضعیت فرهنگی و سیاسی کل جهان است؟ طبیعتاً ما رویکرد دوم را حق می‌دانیم و بیان حضرت امام (ره) هم همین است و مقام معظم رهبری (مدظله) نیز همین مسیر را دنبال می‌کنند.

اصولاً به مقداری که ما موازنه قدرت را در جهان تغییر دهیم امکان عمل به اسلام در داخل هم فراهم می‌شود. این طور نیست که اگر قدرت در دست غرب باشد و آنها بر جهان مسلط و امکانات هم در اختیارشان باشد و ما در تغییر این موازنه قدرت تلاش نکنیم، آنها به ما اجازه دهند که حکومت اسلامی به پا کنیم. اگر دین بخواهد گسترش پیدا کند باید ظرفیت‌های جهانی را به دست آورد تا امکان تحقق آرمان‌های خودش را در مقیاس ملی هم فراهم نماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *