تمایزات زن و مرد به اقتضائات عوالم محیطی ظهور و بروز می‌کند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، به مناسبت فرا رسیدن ایام میلاد با سعادت حضرت زهرا (سلام الله علیه) همایش «زن در قرآن از دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی»، ویژه خواهران پنج شنبه ۲۴ بهمن ماه از ساعت ۹ تا ۱۲ در حسینیه اعظم زنجان برگزار شد.

در این همایش که به همت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) در استان زنجان برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی مسئول دفتر آیت الله جوادی آملی و رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا به صورت ویدئو کنفرانس به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی در سخنانی با اشاره به جایگاه رفیع حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بیان کرد: گرچه حضرت زهرا (س) فرزند پیامبر گرامی اسلام است اما نسبت فرزندی برای ایشان یک عنوان فرعی و امر تبعی است بلکه آنچه در خصوص ایشان امر اصیل شمرده می‌شود آن است که ایشان «عطیه الهی» است «انا اعطیناک الکوثر».

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: گرچه همه نعمت‌ها از جانب خداوند است اما آن نعماتی که دارای چنان شانی هستند که خداوند آنها را به خود نسبت می‌دهد محدود هستند، همانطور که جهان «کلمة الله» است اما آن کلمه‌ای که خداوند آن را به خود نسبت می‌دهد، حضرت مسیح علیه السلام است که خداوند در خصوص وی می‌فرماید: مسیح کلمه الله است، به همین سیاق حضرت زهرا سلام الله از جایگاه اصیل خود فاطر بودن خداوند است که یا «فاطر به حق فاطمه (س)».

وی افزود: یکی از برترین‌ها و عالی‌ترین جلوه‌هایی که پروردگار عالم در نشئه طبیعت آن را آشکار کرد وجود گرانقدر حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها است، او در عالی‌ترین درجه‌ای است که خدای عالم، هم رضایش و هم سخطش را در او متجلی ساخت و او معیار همه جلوه‌های جمال و جلال الهی شد، زهرای مرضیه از جایگاه اصیل خود که اسم فاطر حق سبحانه و تعالی است برخاسته که «یا فاطر به حق فاطمه».

رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا تصریح کرد: آنچه در خصوص حضرت زهرا (س) باید مورد توجه جدی قرار بگیرد این است که باید ببینیم با آمدن حضرت چه افقی از معرفت، آگاهی و شناخت را برای جامعه انسانی به ارمغان آورده است؛ او یک انسانی نیست که فقط از یک خانواده رسالت و نبوت زاده شده باشد، بلکه کسی است که با آمدنش، جهانی را روشن کرده و سپهر معرفت انسانی را در باب انسانیت از یک سو و خصوصاً جامعه زنان از سوی دیگر، فروغ بخشید و روشنی عطا کرد.

وی خاطرنشان کرد: در روزگاری که زن هیچ جایگاهی در نظام فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و خانوادگی نداشت، خداوند به رسول گرامی اسلام (ص) دختری عطا کرد که در نوع خود نمونه بود، یعنی انسانیت را فروغ دیگری داد و در مسیر زندگی به گونه‌ای برای پیامبر (ص)، برای حضرت امیر و حسنین (ع) و در نهایت برای جامعه بود که هر کدام از اینها می‌تواند برای انسانیت یک نوع نمونه و یک اسوه و الگو شناخته شود و اگر زهرای مرضیه فقط یک حقیقت آسمانی و سپهری بود و زمینی نبود، هرگز به عنوان نمونه انسانی معرفی نمی‌شد.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه زن و مرد دارای یک حقیقت واحد هستند بیان کرد: انسان اعم از زن و مرد از یک حقیقت واحد الهی برخوردار هستند. تمایزات بین زن و مرد تمایزات بالعرض به اقتضائات عوالم محیطی ظهور و بروز می‌کند این تمایزات به نشئه ناسوت تعلق دارد و در نشئه لاهوت از این تنازعات خبری نیست.

استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: متأسفانه جهان امروز در درک این حقیقت که زن و مرد دو صنف از یک نوع هستند قاصر است و لذا شاهد پیدایش و رواج مکاتبی چون فمنیسم در جهان هستیم در حالی که انسان باید قدر این اختلافات را بداند و آنها را امتیاز و فرصت بداند و نه تهدید چرا که کمال زن و مرد در همین تفاوت‌ها و مناسبت‌های اجتماعی است که شکل می‌گیرد و باعث رشد جامعه می‌شود لذا ضمن اینکه باید به این تفاوت‌ها احترام گذارد و آنها را اقتضا جهان طبیعت شمرد، نباید این اختلافات را به تخالف تبدیل کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به کتاب ارزشمند «زن در آئینه جمال و جلال» اثر آیت الله جوادی آملی ابراز کرد: کتاب زن در آئینه جمال و جلال توسط آیت الله العظمی جوادی آملی در ۳۰ سال قبل به عنوان یک اثر ماندگار در فرهنگ انسانی تولید شده است و پایه ارزشمندی است که کارهای تحقیقی بسیاری را به دنبال خود داشته است با این وجود از همه محققین، باحثین، متفکرین و پژوهشگران دعوت می‌کنیم که در تکمیل این اثر یا زمینه‌هایی که برای پویایی این اثر لازم است را فراهم آورند.

گفتنی است در این همایش ابوالفضل خراسانی معاون فرهنگی دفتر مرجعیت آیت الله جوادی آملی و حجت الاسلام صادقی، استاد حوزه و دانشگاه نیز به عنوان دیگر سخنرانان همایش، حضور داشتند.

در حاشیه این همایش نمایشگاه و فروشگاه کتاب با محوریت آثار آیت الله جوادی آملی برگزار شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *