حذف انقلابی گری از حوزه به شکست انقلاب اسلامی ختم می شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین مریجی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر مبنی بر انقلابی ماندن حوزه، اظهار کرد: حوزه انقلابی، حوزه ای است که خود را محبوس در امور نظری نکند، اگر حوزه ای در امور نظری محبوس شود، از چنین حوزه ای انقلاب بر نمی خیزد و نه تنها انقلاب ساز نیست بلکه انقلابی هم نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه حوزه انقلاب ساز و بنیانگذار انقلاب، حوزه ای است که جنبه رفتاری  و عملی هم داشته باشد، تصریح کرد: اینکه فقط باورها و ارزش ها را گفتن و تبیین کردن به لحاظ نظری خیلی نمی تواند در اجرا و در عمل کفایت کند بلکه در عمل نیز نیازمند یک الگوی رفتاری مناسب است.

رئیس موسسه آموزش عالی امام رضا(ع) ادامه داد: رفتاری که مبتنی بر ارزش ها باشد را میتوان رفتار انقلابی نامید، اگر حوزه را یک حوزه مبتنی بر آموزه های دینی می دانید و اگر این حوزه ساز و کارش فقط جنبه نظری را پوشش دهد، کامل نشده و تک بعدی است و این در حالی است که اگر حوزه ای بخواهد موثر باشد باید بعد رفتاری نیز داشته باشد.

وی با بیان اینکه دین ما انقلابی است یعنی اینکه وضعیت نابسامان و وضعیتی که نامتناسب با ارزش ها است را بر نمی تابد و حوزه ای که می خواهد این ارزش ها را تبیین کند در عمل نیز باید پیاده کند، افزود: ما رهبرهای مذهبی زیادی داشتیم ولی امام، رهبر انقلابی بود و آنچه که در کنج حجره ها بود را در جامعه پیاده کرد و شد انقلابی و همراهان وی نیز انقلابیون شدند.

حجت الاسلام والمسلمین مریجی گفت: انقلاب ما انقلاب اسلامی است و اگر انقلاب غیر اسلامی بود به حوزه ارتباطی نداشت و اسلامیت انقلاب شکی نیست که در حوزه و روحانیت بود که اگر این حرکت بوسیله روحانیت و حوزه و بویژه حوزه علمیه قم راهبری و هدایت نمی شد، انقلاب به سمت سوسیالیستی، امپریالیسم ولیبرالیسم حرکت می کرد.

وی با بیان اینکه در زمانی که می خواستند نام این نظام را انتخاب کنند جمهوری دموکراتیک و انواع و اقسام اسم ها را پیشنهاد دادن،اظهار کرد: ولی امام خمینی(ره) فرمود جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر چون رهبریت این نظام بر اساس اسلام  است و نماینده و تبین کننده اسلام هم روحانیت است.

معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به برخی توطئه ها برای فاصله انداختن بین روحانیت و نظام، بیان کرد: هرچه حوزه و روحانیت از انقلاب فاصله بگیرد از اسلامیت انقلاب کاسته خواهد شد و اگر حوزه از انقلابی گری دور شود انقلاب از دست خواهد رفت و انحراف در جامعه نیز ایجاد خواهد شد، حوزه و روحانیت کماکان باید در همان مشی انقلابی گری و سیاسی ادامه دهند تا بتوانند انقلاب را حفظ کنند.

وی با اشاره به توجه رهبری بر حوزه انقلابی، تصریح کرد:اینکه رهبری تاکید بسیار زیادی بر انقلابی ماندن حوزه دارندبه این دلیل است که احساس می کنند که  برخی ها سعی دارند، طلاب را از مبحث انقلابی گری و انقلابی دور بدارند و لذا این احساس خطر است و وقتی حوزه که رهبریت جامعه را دارد از انقلاب فاصله بگیرد انقلاب شکستنی خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین مریجی ادامه داد: حوزه و طلاب باید توجه داشته باشند که گسستگی انقلاب با ررهبران انقلاب باعث می شود این انقلاب بشکند و یا اینکه  در اختیار دیگران قرار بگیرد و پوسته ای از انقلاب باقی بماند و هسته آن را نابود کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *