دهیاری ها طبق مصوبه مجلس از پرداخت مالیات های مستقیم معاف شدند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

محمد حسینی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به شرایطی که در قانون دهیاری‌ها به تصویب رسیده بود و دهیار به عنوان مدیر روستا تلقی شده و از سوی دیگر براساس قوانین و مقررات، بخشی از درآمدهای عوارض مالیات بر ارزش افزوده به دهیاری‌ها اختصاص می‌یابد که براساس مصوبات شورا به امور بهسازی روستا و سایر فعالیت‌ها اختصاص می‌یابد.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی افزود: از طرف دیگر بر مبنای شرایطی که در قانون دهیاری‌ها وجود دارد، این مجموعه‌ها می‌توانند فعالیت‌های اقتصادی، عام المنفعه و همچنین دریافت خودیاری از اهالی روستاها داشته باشند بنابراین دهیاری‌ها مشمول قوانین و مقررات مالیاتی و قانون مالیات های مستقیم هستند.

حسینی بیان کرد: دهیاری‌ها همانند شهرداری ها براساس قانون مالیات های مستقیم از پرداخت این مالیات ها معاف هستند. با توجه به اینکه قبل از تصویب این قانون دهیاری وجود نداشت مشمول آن نبودند. این مساله موجب شده بود که سازمان امور مالیاتی در حوزه اخذ اظهارنامه مالیات از دهیاری‌ها طبق قانون اقدام کند و به سبب عدم آشنایی کامل با مقررات مالیاتی، در بحث انعقاد قراردادها، اظهار نامه ها و بدهی های زیادی روی دست دهیاری‌ها بماند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطر نشان ساخت: برمبنای تصویب روز گذشته (۲۲ خرداد ۹۸) مجلس شورای اسلامی، معافیت های شهرداری ها در قانون مالیات های مستقیم، برای دهیاری ها نیز در نظر گرفته شد و این زمینه ای است تا دهیاری ها از مباحث و تنگناهای مالیاتی رها شوند و بتوانند کارهای عام المنفعه و هخدماتی بیشتری را در روستاها به انجام برسانند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *