صنعت پتروشیمی در مقایسه با صنایع دیگر حرکت سریع‌تری در کشور دارد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، بهزاد محمدی ظهر سه‌شنبه در بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از پتروشیمی کارون در شهرستان ماهشهر کرد: امیدواریم آرامش، آسایش و دل‌خوشی جایگزین فضای اندوه و غم و نگرانی که اکنون در مملکت حاکم است، شود و دل مردم شاد و اتفاقات مثبت و خوب، هرچه زودتر و هرچه بیشتر در ایران اسلامی شاهد باشیم.

وی افزود: امروز ما شاهد بهره‌برداری از پنجاه و هفتمین پلنت تولیدی صنعت پتروشیمی هستیم و تا امروز پنجاه و شش طرح در سبد صنعت با ظرفیت ۶۶ میلیون تن داریم. این اولین پروژه از دور جدید جهش دوم در حوزه صنعت پتروشیمی است که امروز به دست معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید و افتتاح شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: قطار توسعه صنعت با شتاب مناسب در کشور در حال حرکت است و ما در طرح‌های جهش دوم که ۲۷ طرح تا سال ۱۴۰۰ هدف‌گذاری کرده‌ایم. این اولین طرح است و قطعاً در تا پایان ۱۴۰۰ ظرفیت این صنعت از ۶۶ میلیون تن فعلی به ۱۰۰ میلیون تن خواهیم رساند و کلمه جهش لایق این حرکت است.

محمدی بیان کرد: این قول را می‌دهیم که تا پایان سال ۹۹ به طور متوسط در هر ماه یک طرح افتتاح خواهیم کرد، در چند سال گذشته طراحی طرح‌های جهش سوم نیز انجام شده و توانسته‌ایم در این راستا ریل‌گذاری کنیم و بذر را بکاریم و برداشت آن از پس از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ خواهد بود.

وی گفت: ۲۸ طرح را در جهش سوم خواهیم داشت و در سال ۱۴۰۴ طی این چهارساله ۲۸ طرح به بهره‌برداری خواهد رسید و این ظرفیت به عدد ۱۳۳ میلیون تن و درآمد ۳۷ میلیارد دلار با قیمت امروز خواهم رسید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بیان کرد: ما در ریل‌گذاری جهش سوم باید به یکسری نکات دقت می‌کردیم، کیفی سازی صنعت می‌رویم و قطعاً در طرح جهش سوم فضایمان بسیار بهتر جهش دوم از نظر کیفیت محصولات خواهد بود.

وی گفت: حضور بخش خصوصی هوشمند در طرح‌های جهش سوم چهار برابر جهش دوم است که خبر بسیار خوبی خواهد بود و همچنین در جهش سوم سعی کردیم از فناوری‌های نوین هم در جذب از کشورهای صاحب دانش و هم در تولید در داخل کشور استفاده کنیم.

محمدی عنوان کرد: بی‌هیاهو و بی‌حرف اضافه اکنون ما هم در حوزه دانش فنی، کاتالیست ها و حوزه تجهیزات در برنامه‌های جهش سوم توجه شده است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی بیان کرد: در بحث کاتالیست ها که شرکت مختلفی درگیر این موضوع است در کل دنیا ما ۳۳ و نیم میلیارد دلار بازار کاتالیست داریم که ۵۴ درصد آنکه معادل ۱۸ میلیارد دلار می‌شود وابسته به صنایع پالایشی پتروشیمی است.

وی افزود: در کشور ما این عدد ۴۵۰ میلیون دلار است که ۲۵۰ میلیون دلار آن سهم صنایع پالایش و پتروشیمی است؛ ما در حوزه کاتالیست ۱۶ شرکت داریم و این رسالت عظیم را داریم به دوش می کشیم تا بتوانیم در این حوزه بی‌نیاز باشیم.

محمدی بیان کرد: ما ۴۰ گروه کاتالیستی داریم که در صنعت پتروشیمی ۱۶ گروه آن تا به امروز توانستیم ایرانی سازی کنیم و ۹ گروه آنکه بخشی از آن در بازدیدی که انجام شده و در همین قراردادی که امروز بسته خواهد شد که امیدواریم تا ۱۴۰۱ بتواند به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ما در بحث توسعه کلان صنعت توان خود را صرف تولید و افزایش حجمی شده است اما اکنون باید بیشتر در زمینهٔ توسعه کیفی کار شود که موجب پایداری و تاب آور در این صنعت شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *